کارت خرید

مجموع 250,000 تومان

توسط مدیر/ تاریخ 17 آبان 1399

 

پودر لاستیک چیست و چه کاربردی دارد؟

 

پودر لاستیک از جمله پرکاربردترین مواد حاصل از بازیافت لاستیک ها است که به سبب ویژگی ها و قابلیت هایی که دارد، بر دامنه کاربرد آن روز به روز افزوده می شود. به طور کلی امروزه به پیشرفت تکنولوژی و پیدایش فناوری های نوین، بشر توانسته بسیاری از مشکلات و چالش های پیش روی خود را حل نماید. یکی از مشکلات و چالش های پیش رو که از زمان پیدایش لاستیک و پلاستیک، بشر با آن روبرو بوده است، بازیافت لاستیک های مستعمل و آسیب دیده است. امروزه مهندسان ما مطابق با آخرین تکنولوژی دنیا توانسته اند بر این مشکل چیره شده و بهترین محصولات را از بازیافت لاستیک ها به دست آورند. یکی از این محصولات پودر لاستیک است که کاربرد بسیار زیادی در صنایع دارد. اما ویژگی های این محصول چیست؟ چرا بازیافت لاستیک از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؟

 

 

 

فرق لاستیک و پلاستیک

 

پیش از آنکه به بررسی جنبه های مختلف بازیافت لاستیک ها و تولید پودر لاستیک بپردازیم بهتر است به تفاوت این دو پرداخته سود. به طور کلی پلاستیک از جمله مواد ترموپلاست است و امکان ذوب و قابلیت استفاده مجدد را دارد. اما لاستیک در گروه مواد ترموست قرار دارد. این مواد با افزایش حرارت دچار حریق شده و می سوزند. به طور کلی مواد ترموپلاست از لینک های اتصال دهنده قوی تری نسبت به مواد پلاستیکی برخوردار بوده و به همین دلیل ذوب نمی شوند. اما با گذشت زمان و در اثر استهلاک فرسوده شده و باید از چرخه خارج شوند.

 

اهمیت بازیافت لاستیک چیست؟

 

همانطور که می دانید، لاستیک و پلاستیک از جمله محصولاتی هستند که در طبیعت با سرعت بسیار کمی تجزیه می شوند به گونه ای که تجزیه یک قطعه لاستیک کوچک سال ها و حتی قرن ها به طول می انجامد. از طرفی حجم لاستیک های تولید شده روز به روز در حال افزایش است به گونه ای که در ایران حدود ۱۵۰ هزار تن در هر سال لاستیک فرسوده روی هم انباشته می شود. اما چرا از روش های دیگر، اقدام به نابودی لاستیک ها و حتی ذوب و استفاده مجدد آن ها نشده و از پودر لاستیک استفاده می شود؟

 

آتش زدن لاستیک

 

یکی از راه های نابودی لاستیک های فرسوده، اتش زدن آن است. به طور کلی اتش زدن لاستیک انرژی معادل ۳۲.۶ کیلو ژول آزاد شود. این انرژی زیاد سبب افزایش دمای کره زمین می شود. از طرفی دود ناشی از حریق لاستیک، می تواند به طور قابل توجهی در آلودگی هوا تاثیرگذار باشد.

 

رها کردن در طبیعت

 

از دیگر روش ها می توان به رها کردن در طبیعت اشاره کرد. همانطور که گفته شد، لاستیک ها به دلیل انکه از مواد پلیمری تشکیل شده اند، به راحتی تجزیه نشده و در طبیعت باقی می مانند‌ به گونه ای که ممکن است فرآیند تجزیه یک قطعه لاستیک صد ها سال به طول بیانجامد. بنابراین رها کردن آن ها در طبیعت سبب نابودی طبیعت می گردد.

به این ترتیب بازیافت لاستیک ها و استفاده مجدد از آن ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. پودر لاستیک از جمله محصولاتی است که از فرآیند بازیافت لاستیک به دست آمده و کاربرد های فراوانی دارد. در ادامه به بیان ویژگی ها و کاربردهای این محصول فوق العاده خواهیم پرداخت.

 

نحوه تولید پودر لاستیک

 

 

 

همانطور که می دانید یک لاستیک خودرو از بخش های مختلفی نظیر سیم های فلزی، الیاف و لاستیک تشکیل شده است. به منظور تولید پودر لاستیک خالص باید این بخش ها از لاستیک به طور کامل جدا گردد. به این ترتیب در مرحله اول سیم های موجود در لاستیک توسط تجهیزات مخصوص، از لاستیک خارج شده و لاستیک به سمت دستگاه خرد کن هدایت می شود. سپس وارد دستگاه خرد کن ثانویه شده تا به این ترتیب پودر لاستیک از قطعات کوچکتری تشکیل شود. در مرحله آخر الیاف به واسطه تجهیزات به خصوص نظیر سرند و سلیکلون از پودر حاصله جدا می شود. تا به این ترتیب پودر مورد نظر خالص تولید گردد. لازم به ذکر است که عمدتا برای جلوگیری از ورود هر گونه فلز در ساختار پودر به دست آمده، عموما در نوار نقاله آخر، آهنربایی قرار داده می شود تا به این ترتیب در صورتی که در پودر لاستیک نهایی فلزی وجود داشته باشد، از آن جدا گردد.

 

ویژگی های پودر لاستیک

 

 

 

همانطور که گفته شد، پودر لاستیک از جمله محصولاتی است که استفاده از ان روز به روز در حال افزایش است. این محصولات به دلیل ویژگی هایی که دارند در صنایع گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله ویژگی های این محصول می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

خاصیت آکوستیک

 

پودر لاستیک به سبب آنکه از مواد پلیمری با اتصال دهنده های قوی تشکیل شده است، در برابر انعکاس صدا از خود مقاومت نشان می دهد. به طور کلی این محصول صدای محیط را جذب کرده و تا حد زیادی مانع از انتشار مجدد ان ها می شود.

 

نقطه ذوب بالا

 

از دیگر ویژگی های پودر لاستیک می توان به نقطه ذوب بالا اشاره کرد. لینک های ایجاد شده در این شبکه پلیمری، به حدی قوی هستند که در برابر گرمای نور خورشید مقاومت خود را از دست نداده و از هم جدا نمی شوند.

 

خاصیت ارتجاعی مناسب

 

به طور کلی لاستیک ها به حالت کشسانی و ارتجاعی خود معروف هستند. پودر لاستیک نیز از این قاعده مستثنی نبوده و خاصیت ارتجاعی بسیار بالایی دارد. به گونه ای که به راحتی ضربات و نیروهای وارده را دمپ گرده و مانع از انتشار سریع ضربه و یا نیرو در خود می شود.

 

خاصیت ضد آب

 

از دیگر ویژگی های پودر لاستیک می توان به خاصیت ضد آب بودن ان اشاره کرد. به طور کلی شبکه های پلیمری ایجاد شده آب گریز بوده و در برابر رطوبت و خوردگی از خود مقاومت نشان می دهند‌. به همین دلیل عموما از لاستیک ها در محیط های روباز و غیر مسقف استفاده می شود.

 

استحکام بسیار بالا

 

به جرات می توان گفت مهم ترین ویژگی پودر لاستیک تهیه شده از لاستیک های فرسوده شده، استحکام بسیار بالای آن است. به طور کلی این محصول در برابر کشش از خود مقاومت بسیار زیادی نشان می دهد به گونه ای که تحت نیروهای کشسانی زیاد، شبکه های پلیمری آن از یکدیگر جدا نمی شوند.

 

طول عمر بسیار بالا

 

با این توجه به توضیحات بالا می توان گفت که پودر لاستیک از طول عمر بسیار بالایی برخوردار بوده و به راحتی از بین نمی رود. این محصول در برابر رطوبت، افزایش درجه حرارت محیط، وزش باد و ساییدگی، ضربه های شدید، کشش و فشار و بسیاری از عوامل دیگر از خود مقاومت نشان داده و دچار آسیب دیدگی نمی شود. به همین دلیل این محصولات از طول عمر بسیار بالایی برخوردار بوده و نیاز به تعمیر و یا تعویض نخواهند داشت.

 

کاربرد پودر لاستیک در صنایع گوناگون

 

 

 

با توجه به ویژگی های ذکر شده می توان گفت که دامنه کاربردی این پودر لاستیک بسیار بیشتر از حد تصور است. قابلیت ها و ویژگی های این محصول سبب شده تا به راحتی بتوان از آن ها در صنایع و تاسیسات گوناگون استفاده نمود. از جمله کاربرد های این محصول در صنایع گوناگون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

استفاده در صنایع جاده سازی

 

همانطور که گفته شد، پودر لاستیک دارای خواص گوناگونی است و استفاده از ان قابلیت های گوناگونی را در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد. استفاده از این ماده به عنوان جایگزینی برای آسفالت به علت داشتن خواصی از قبیل مقاومت در برابر خوردگی، سایش، مقاومت در برابر نفوذ آب، عدم ترک خوردگی در سطح، نقطه ذوب بسیار بالا و نیز داشتن خواص آکوستیک، امروزه در دستور کار بسیاری از صنایع جدا سازی قرار گرفته است. جاده های ساخته شده از این محصول مشکل ترک خوردگی، صدای زیاد، ذوب شدگی را نخواهند داشت.

 

صنایع ساختمانی

 

به طور کلی بهره گیری از پودر لاستیک در صنایع ساختمانی امروزه به امری رایج تبدیل شده است. بر اساس تحقیقات انجام شده، استفاده از این محصول در بتن سبب می شود تا حد زیادی مقاومت آن در برابر صوت، افزایش دمای محیط، بارهای ضربه ای با شدت و اندازه بالا، سایش و پیدایش ترک در سطح را افزایش می دهد. از طرفی استفاده این محصولات به دست آمده از لاستیک های فرسوده در بتن و مصالح ساختمانی سبب می شود تا وزن ساختمان به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرده و انعطاف پذیری و قابلیت جذب انرژی توسط بتن را افزایش پیدا کند‌.

 

استفاده مجدد در صنایع تولید محصول لاستیکی

 

 

به طور کلی از پودر لاستیک می توان مجدد در تولید مواد پلاستیکی استفاده نمود. به طور کلی این محصولات برای تولید انواع کف پوش های پلاستیکی به کار رفته در سالن های ورزشی، پوشش اطراف استخر ها و همچنین تولید نوار نقاله های صنعتی کاربرد فراوانی دارند. این محصولات در صنایع خودرو سازی نیز برای تولید انواع محصولات لاستیکی از قبیل انواع واشر ها، گلگیر ماشین، سپر و بسیاری از موارد دیگر استفاده می شود.

 

قابلیت استفاده از صنایع دریایی

 

همانطور که گفته شد، پودر لاستیک در برابر رطوبت از خود مقاومت نشان داده و ضربه های ناشی از انرژی جنبشی را به خوبی دمپ می کند. به همین منظور عمدتا از این مواد در تولید ضربه گیر و شناور های لاستیکی در اسکله ها و بندر ها استفاده می شود.

پودر لاستیک از جمله پرکاربردترین مواد حاصل از بازیافت لاستیک ها است که به سبب ویژگی ها و قابلیت هایی که دارد، بر دامنه کاربرد آن روز به روز افزوده می شود. یکی از مشکلات و چالش های پیش رو که از زمان پیدایش لاستیک و پلاستیک، بشر با آن روبرو بوده است، بازیافت لاستیک های مستعمل و آسیب دیده است.

تگ:

0نظر

پاسخ بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *